Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Prezydent Rosji nakazuje ograniczyć dostawy gazu do Białorusi

www.racyja.com

www.racyja.com

ATgen

2010-06-21, 10:11

Agencja informacyjna Bloomberg podaje, że dziś rano, po tym gdy rozmowy negocjacyjne nie dały efektu, Gazprom, na polecenie prezydenta Medviedeva, zdecydował o ograniczeniu dostaw gazu do Białorusi. Zmniejszenie dostaw gazu ma odbywać się stopniowo i będzie rozłożone w czasie.

Nieporozumienie dotyczy ceny gazu. Administracja Łukaszenki uważa, że opłaty tranzytowe za przesyłany przez terytorium Białorusi gaz powinny być wyższe, a przez to cena gazu dla Białorusi mniejsza. Różnica w wycenie zobowiązań wynosi obecnie ok 200 milionów dolarów na niekorzyść Białorusi, a do końca roku może dojść do 500 milionów.

 Agencja Bloomberg przypomina, że przez Białoruś dostarczane jest 20 procent gazu kupowanego przez Europę. Większość transportu przebiega przez terytorium Ukrainy. Dodatkowo zwraca się uwagę na to, że tradycyjnie spór o ceny odbywał się zimą gdy jest zwiększone zapotrzebowanie na gaz.

 

Tym razem konflikt został przesunięty na lato i przez to zamiast w problemach z ogrzewaniem mieszkań jego efekt będzie widać raczej w kontekście ratyfikacji unii celnej Kazachstan-Rosja-Białoruś. Przypomnijmy, że Aleksander Łukaszenko próbował zagrać z Rosją szantażem nie wejścia do tejże unii celnej, na co Rosja odpowiedziała zignorowaniem Białorusi i zmniejszeniem unii do siebie i Kazachstanu. Łukaszenko na tak postawioną sprawę zareagował przeprosinami, deklarując przystąpienie do unii celnej. Jednak dzisiejszy ruch Moskwy pokazuje, że od Aleksandara Łukaszenki oczekuje się więcej, niż samych deklaracji dobrej współpracy.  

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Białoruscy opozycjoniści w Sejmie RP

Gośćmi dzisiejszego posiedzenia komisji spraw zagranicznych byli przedstawiciele białoruskich środowisk opozycyjnych oraz dziennikarskich. Tematem spotkania była ostatnia fala masowych (...)

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)