Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Prezydent Rosji nakazuje ograniczyć dostawy gazu do Białorusi

www.racyja.com

www.racyja.com

ATgen

2010-06-21, 10:11

Agencja informacyjna Bloomberg podaje, że dziś rano, po tym gdy rozmowy negocjacyjne nie dały efektu, Gazprom, na polecenie prezydenta Medviedeva, zdecydował o ograniczeniu dostaw gazu do Białorusi. Zmniejszenie dostaw gazu ma odbywać się stopniowo i będzie rozłożone w czasie.

Nieporozumienie dotyczy ceny gazu. Administracja Łukaszenki uważa, że opłaty tranzytowe za przesyłany przez terytorium Białorusi gaz powinny być wyższe, a przez to cena gazu dla Białorusi mniejsza. Różnica w wycenie zobowiązań wynosi obecnie ok 200 milionów dolarów na niekorzyść Białorusi, a do końca roku może dojść do 500 milionów.

 Agencja Bloomberg przypomina, że przez Białoruś dostarczane jest 20 procent gazu kupowanego przez Europę. Większość transportu przebiega przez terytorium Ukrainy. Dodatkowo zwraca się uwagę na to, że tradycyjnie spór o ceny odbywał się zimą gdy jest zwiększone zapotrzebowanie na gaz.

 

Tym razem konflikt został przesunięty na lato i przez to zamiast w problemach z ogrzewaniem mieszkań jego efekt będzie widać raczej w kontekście ratyfikacji unii celnej Kazachstan-Rosja-Białoruś. Przypomnijmy, że Aleksander Łukaszenko próbował zagrać z Rosją szantażem nie wejścia do tejże unii celnej, na co Rosja odpowiedziała zignorowaniem Białorusi i zmniejszeniem unii do siebie i Kazachstanu. Łukaszenko na tak postawioną sprawę zareagował przeprosinami, deklarując przystąpienie do unii celnej. Jednak dzisiejszy ruch Moskwy pokazuje, że od Aleksandara Łukaszenki oczekuje się więcej, niż samych deklaracji dobrej współpracy.  

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)