Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Akcje protestu „nie darmozjadów”

foto: Siarhiej Hapon

foto: Siarhiej Hapon

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-17, 12:46

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji w Mińsku zebrało się ponad 3000 tysiące protestujących. Przeszli oni od stacji metra Akademia Nauki ulicą Surhanawa do parku Banhlalor. Stacja metra została zamknięta, a w okolicy zauważono wzmocnione oddziały milicji, samochody-więźniarki i transportery z armatkami wodnymi. W Mohylewie na niesankcjonowanej pikiecie w centrum miasta zebrało się według danych milicji ponad trzysta, a według niezależnych obserwatorów ponad pięćset osób, które trzymały w rękach plakaty i transparenty z hasłami wyrażającymi sprzeciw Dekretowi nr 3. W Grodnie akcja protestu przyciągnęła około 800 osób.

- Protest w Grodnie odbywa się bez zgody władz. Kilkaset osób przeszło z miejsca zbiórki, z parku Gilberta na plac Lenina. Są teraz przy budynku miejskiego komitetu wykonawczego. Wyszła do nich urzędniczka Zoja Kulesz – osoba, która nie wydała zgody na dzisiejszą akcję. Ludzie krzyczą: „Hańba!” i „Żywie Biełaruś!”. Wśród protestujących jest coraz więcej młodzieży. Milicja jest obecna, ale nie interweniuje, a ogranicza się do rejestrowania na wideo przebiegu mityngu – relacjonuje nasz korespondent Jakub Suszczyński.

Wszystkie trzy akcje miały charakter pokojowy i odbywały się bez incydentów. Tuż po zakończeniu demonstracji we wszystkich trzech miastach doszło do milicyjnych, czasem bardzo brutalnych, zatrzymań. Najwięcej osób – kilkadziesiąt – zostało osadzonych w aresztach w stolicy. Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” informuje o ośmiu zatrzymanych w Mohylewie i co najmniej pięciu w Grodnie.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Białoruscy opozycjoniści w Sejmie RP

Gośćmi dzisiejszego posiedzenia komisji spraw zagranicznych byli przedstawiciele białoruskich środowisk opozycyjnych oraz dziennikarskich. Tematem spotkania była ostatnia fala masowych (...)

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)