Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Jubileusz „Galerii Krynki”

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-16, 14:01

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej

5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria Krynki 2011­2016”. W publikacji znajdziemy biogramy artystów, opisy wystaw oraz zdjęcia dokumentujące 22 wystawy i projekty plenerowe, które odbyły się w Krynkach. Prezentacja wydawnictwa odbyła się w białostockiej „Zmianie Klimatu”, a towarzyszyła jej dyskusja, w której wzięli udział: obecny prezes Fundacji Leon Tarasewicz, były – Paweł Grześ oraz wybitny polski artysta Robert Kuśmirowski.

- Galeria jest miejscem intelektualnego dialogu ważnym nie tylko dla nas Białorusinów, ale i dla Polaków. Prawdę powiedziawszy drugiego tego typu miejsca na Podlasiu nie ma. A to, że inicjatywa powstała w Krynkach i odbywa się pod szyldem Villa Sokrates jest jak najbardziej logiczne, gdyż ma związek z ideami i spuścizną Sokrata Janowicza. Właśnie w Krynkach musiało powstać takie miejsce i  galeria przyciągająca znane postacie ze świata kultury, która jest otwarta na miejscową społeczność – powiedział jeden z redaktorów albumu i współtwórca galerii Paweł Grześ.

W Galerii Krynki swoje projekty przedstawiali między innymi: Tadeusz Rolke, Mirosław Bałka, Robert Kuśmirowski, Małgorzata Dmitruk, białoruski fotograf Andrej Liankiewicz czy miejscowy rzeźbiarz Jan Czaban.

Katalog, który każdy z obecnych na spotkaniu mógł wziąć bezpłatnie, został wydany dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz przy wsparciu finansowym Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)