Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-15, 11:07

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej pracy. Konferencja została zorganizowana przez niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przy współpracy ze szwedzkim Instytutem Medialnym FOJO. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk dziennikarskich z Litwy, Azerbejdżanu, Armenii, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Obecni byli: przedstawiciel OBWE ds. wolności słowa Ajdar Batogarow i  dwie niezależne deputowane do parlamentu Białorusi, Hanna Kanapacka i Alena Anisim. Gościem pierwszego dnia była laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz.

- Dzisiaj przeszkodą w funkcjonowaniu wydawnictw są nie tylko urzędy państwowe, milicja czy organy podatkowe. Weszliśmy i pracujemy w gospodarce rynkowej. Nasz produkt jest towarem takim samym jak produkty wytworzone w fabryce traktorów lub każdej innej. Istnieje na niego zapotrzebowanie, to przetrwamy. Nie będzie zainteresowania danym tytułem, gazetą, telewizją czy audycją radiową – znikamy z rynku. Trzeba więc szukać pomysłów w sąsiednich krajach i nawet daleko-daleko za granicą, trzeba uczyć się i korzystać z ich doświadczenia – powiedział redaktor naczelny „Narodnaj Woli” Josif Siaredzicz.

Przedstawiciele organizatora podsumowując sytuację na Białorusi zauważyli, że w ostatnim roku mniej było zatrzymań i represji względem dziennikarzy, ale prawo medialne jest w dalszym ciągu jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.  

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)