Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

Adam Zawalnia

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-02, 13:51

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane cztery osoby zajmujące się działalnością w różnych sferach życia. Laureaci, to osoby odważne, ofiarne, uczciwe i oddane Ojczyźnie, podkreśliła szefowa portalu charter97.org Natalla Radzina:

- Nagrodzony dziennikarz „Naszaj Nivy” Jahor Marcinkiewicz na ostatnich tzw. parlamentarnych wyborach wykrył i ujawnił fałszerstwa na ogromną skalę. Ekonomista Leanid Złotnikau od lat obiektywnie i realnie naświetla to co się dzieje w białoruskiej gospodarce. Wadzim Kabanczuk zgodnie z hasłem „Za wolność waszą i naszą” walczy jako ochotnik na wschodzie Ukrainy. Muzyk Ihar Waraszkiewicz, to gwiazda białoruskiej sceny muzycznej, z którego postawy i twórczości śmiało mogą brać przykład inni przedstawiciele kultury.

Na zakończenie ceremonii odbył się koncert Ihara Waraszkiewicza. Wśród osób wręczających nagrody byli między innymi: działacz polskiej opozycji w czasach PRL Zbigniew Bujak i prezes Fundacji Ośrodka Karta Zbigniew Gluza, a także kandydat na prezydenta w wyborach na Białorusi Andrej Sannikau. Od 2013 roku nagroda za obronę praw człowieka nosi imię jednego z liderów białoruskiego Odrodzenia – Wiktara Iwaszkiewicza.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)