Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Protest w obronie Kuropat

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-24, 14:10

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku dziesiątek tysięcy ofiar stalinowskich represji. Protest zorganizowali działacze Młodego Frontu BNF, którzy na powstającym placu budowy pełnią całodobowe dyżury. Dzisiaj odbyło się tam zebranie mieszkańców okolicznych bloków, którzy też sprzeciwiają się budowie w strefie ochronnej wokół miejsca narodowej pamięci.

- Wspólnymi wysiłkami udało nam się na jakiś czas wstrzymać prace. Robimy co możemy, ale bez pomocy mieszkańców nie uda nam się doprowadzić do całkowitego powstrzymania budowy. Złożyliśmy doniesienie do prokuratury, Ministerstwa Kultury i do miejskiego komitetu wykonawczego i mamy nadzieję, że prace do momentu wyjaśnienia zostaną wstrzymane – powiedział lider Młodego Frontu Zmicier Daszkiewicz.

Przypomnijmy, że w nocy z 22 na 23 luty, na pełniących straż obrońców Kuropat dokonano rozbójniczego napadu – ponad 10-osobowa grupa uzbrojonych w kije młodych ludzi pobiła młodofrontowców. Został zniszczony namiot i zerwana biało-czerwono-biała flaga. Napastnicy wykrzykiwali hasła: „Chwała Rosji” i „biała rasa”. Na palcu budowy, od początku protestu, dochodzi do przepychanek i starć między pracownikami a młodzieżowymi działaczami.

 

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)