Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-24, 14:08

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu z okazji Dnia Woli. Urzędnicy, jako główną przyczynę braku pozwolenia wymieniają brak właściwego wniosku, a także zarzucają organizatorom, że do czasu uzyskania zgody na zgromadzenie „nie mają prawa ogłaszać w mediach, internecie lub innych serwisach informacyjnych daty i miejsca jego przeprowadzenia, wytwarzać i rozpowszechniać w tym celu ulotek, plakatów i innych materiałów”.

- Miński Miejski Komitet Wykonawczy najprawdopodobniej „zagubił” dokumenty specjalnie. Taka sytuacja mogła się wydarzyć, ponieważ ostatnio urzędnicy unikają bezpośrednich kontaktów z wnioskodawcami i proponują, aby dokumenty zostawiać w skrzynce na korespondencję przy wejściu do urzędu – komentuje sprawę przewodniczący Ruchu „O wolność” Juraś Hubarewicz.

W siedzibie BNF w trybie pilnym zwołano spotkanie komitetu organizacyjnego, na którym postanowiono złożyć dokumenty jeszcze raz.

Obchody Dnia Wolności, czyli rocznicy proklamowania w 1918 roku niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej organizowane są nieprzerwanie w Mińsku od końca lat 80. Trasa tegorocznego przemarszu miała przebiegać wzdłuż Prospektu Niepodległości – od siedziby Akademii Nauk do skweru im. Janki Kupały. W tym roku organizatorzy nie planują wiecu.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)