Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

2017-02-21, 10:00

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem był były kandydat w wyborach na prezydenta Mikałaj Statkiewicz, współorganizowali przywódcy Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Pawieł Siewiaryniec i Wital Rymaszeuski, lider niezależnych związków zawodowych Hienadź Fiadynicz i Uładzimir Niaklajeu. Zebrani skandowali: „Nie - nielegalnemu dekretowi nr 3!", „Nie - Łukaszence!", „Nie - dyktaturze!", „Łukaszenka to darmozjad nr 1".

- Dzisiejszy protest był największą masową akcją ostatnich lat. I wygląda na to, że jest początkiem nowego politycznego sezonu na Białorusi. Demonstracja zakończyła się bez prowokacji i interwencji sił milicyjnych. Organizatorzy zaproponowali zebranym przyjęcie rezolucji, w której domagają się anulowania dekretu nr 3, zaprzestania obniżania realnych dochodów, rezygnacji z podwyższania wieku emerytalnego i podwyżki opłat komunalnych, a także sprawiedliwych i wolnych wyborów. Projekt rezolucji został przez zebranych przyjęty jednogłośnie. Statkiewicz zapowiedział, że jeżeli w ciągu miesiąca postulaty nie zostaną spełnione, to kampania „Władza dla narodu” będzie kontynuowana – podsumował wydarzenia na Placu Październikowym w Mińsku korespondent Radia Racja Pawieł Hienadzicz.

W niedzielę przeciwko podatkowi od bezrobocia protestowali też mieszkańcy Grodna, Brześcia, Mohylewa. W tych miastach na akcje przyszło po kilkadziesiąt osób. Najwięcej, bo prawie 4 tysiące demonstrantów, zebrało się na akcji protestu w Homlu. Na mocy dekretu Alaksandra Łukaszenki Białorusini, którzy nie przepracowali co najmniej 183 dni w roku, muszą zapłacić podatek wynoszący równowartość około 800 złotych.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Białoruscy opozycjoniści w Sejmie RP

Gośćmi dzisiejszego posiedzenia komisji spraw zagranicznych byli przedstawiciele białoruskich środowisk opozycyjnych oraz dziennikarskich. Tematem spotkania była ostatnia fala masowych (...)

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)