Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:46

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane na poczet niezapłaconych przez aktywistę kar administracyjnych i grzywien za udział i organizację manifestacji i protestów ulicznych. Urzędnicy odmówili Daszkiewiczowi okazania dokumentów i podania swoich nazwisk.

- O wizycie komorników dowiedzieliśmy się od sąsiadów. Gdy wyszedłem do nich i poprosiłem o nakaz spotkałem się z odmową. Samochód jest własnością moją i żony. Mamy dójkę dzieci, a tu taki bandytyzm. Powinni najpierw przysłać zawiadomienie. Mogliby mi dać zakaz wyjazdu zagranicę czy zablokować rachunek bankowy. A oni przyjechali i po cichu ukradli samochód – powiedział Daszkiewicz.

Opozycjonista nie wie za jakie grzywny nastąpiła konfiskacja auta, które zostało w protokole wycenione na 12 tysięcy białoruskich rubli (około 23 tysięcy zł). Według niego stara się regularnie opłacać zasądzone kary administracyjne, ale wszystkich od razu nie jest w stanie uiścić.

Parę dni później anonimowy darczyńca przekazał Daszkiewiczowi 2 tysiące dolarów, aby ten spłacił grzywny i odzyskał samochód.

30 stycznia aktywista został ukarany kolejną grzywną w wysokości około 600 dolarów. Powodem była próba zorganizowania Sylwestra w centrum Mińska i powitanie Nowego Roku pod biało-czerwono-białymi flagami. Na Plac Październikowy Daszkiewicz nie dotarł, gdyż został zatrzymany przez milicjantów zaraz po wyjściu z domu. Oskarżyli go o niepodporządkowanie się do ich poleceń.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)