Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

Pawieł Hienadzicz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:25

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego dekretu osoby, które nie pracują są zobowiązane do płacenia specjalnego podatku, który potocznie jest nazywany „podatkiem od pasożytnictwa”. W skład komitetu organizacyjnego protestu weszli przedstawiciele dziewięciu partii i organizacji społecznych.

- Rozpoczynamy od ogłoszenia oficjalnej nazwy marszu. W akcjach wezmą udział nie tylko członkowie naszych organizacji, ale spodziewamy się, że przyłączą się do nich tysiące zwykłych obywateli, którzy nie mają związku z żadnymi partiami. Widzimy, jak wielkie jest niezadowolenie wywołane tym dekretem – powiedział jeden z przedstawicieli komitetu organizacyjnego, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

Organizatorzy planują przeprowadzenie szeregu akcji protestacyjnych we wszystkich regionach Białorusi, a 15 marca – ogólnokrajowy protest. W tej chwili trwa zbiórka podpisów pod petycją do władz Białorusi o skasowanie dekretu. Petycję można podpisać w biurach niezależnych związków zawodowych i w internecie, a także w czasie trwających akcji na ulicach większości białoruskich miast.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)