Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Jakub Suszczynski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:18

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu pracował grodzieński historyk Andrej Waszkiewicz, który zaproponował tablice na 43 ulicach. Przedstawiciele władz miasta na początek zatwierdzili 16 – już wiosną obok obecnych nazw ulic pojawią się też historyczne.

- W procesie przygotowawczym zasadniczo nikt nie przeszkadzał. Członkowie komisji poprosili, aby w spisie nie było nazw ulic z okresu niemieckiej okupacji. I ten wyjątek – lata 1941-44 – zaburzy chronologię zmian. Nazwy będą zapisane po białorusku, a same tablice znajdą się na początku i końcu każdej ulicy – powiedział Andrej Waszkiewicz.

Petycję z apelem o upamiętnienie historycznych nazw zainicjował portal internetowy hrodna.life. Jak poinformował redaktor portalu Aliaksiej Szota po zebraniu prawie tysiąca podpisów, petycja została przekazana do grodzieńskiego magistratu, który podtrzymał społeczną inicjatywę.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)