Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Jakub Suszczynski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:18

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu pracował grodzieński historyk Andrej Waszkiewicz, który zaproponował tablice na 43 ulicach. Przedstawiciele władz miasta na początek zatwierdzili 16 – już wiosną obok obecnych nazw ulic pojawią się też historyczne.

- W procesie przygotowawczym zasadniczo nikt nie przeszkadzał. Członkowie komisji poprosili, aby w spisie nie było nazw ulic z okresu niemieckiej okupacji. I ten wyjątek – lata 1941-44 – zaburzy chronologię zmian. Nazwy będą zapisane po białorusku, a same tablice znajdą się na początku i końcu każdej ulicy – powiedział Andrej Waszkiewicz.

Petycję z apelem o upamiętnienie historycznych nazw zainicjował portal internetowy hrodna.life. Jak poinformował redaktor portalu Aliaksiej Szota po zebraniu prawie tysiąca podpisów, petycja została przekazana do grodzieńskiego magistratu, który podtrzymał społeczną inicjatywę.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)