Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 10:57

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku upamiętniającym przywódcę powstania 1863-64 roku odsłoniętym dwa lata temu w Mostowlanach. W tym roku do białoruskiej młodzieży studiującej w Polsce, która od kilku lat odwiedza to miejsce, dołączyli też mieszkańcy tej miejscowości.

- Pierwszy raz przyjechaliśmy, gdy powstał program stypendialny nazwany imieniem Konstantego Kalinowskiego i rozpoczęliśmy w Polsce studia. W Warszawie w tym czasie powstała też Białoruska Narodowa Pamięć, którą kieruje od początku Anatol Michnawiec. I to właśnie on był inicjatorem naszych wyjazdów tutaj. Przedtem dla młodzieży białoruskiej, to miejsce było nieznane – mało kto wiedział, gdzie są Mostowlany i jak tu dojechać – powiedział jeden z uczestników wydarzenia Alaksiej Trubkin.

Konstanty Kalinowski był przywódcą Powstania Styczniowego na Białorusi i Litwie i jako jeden z pierwszych otwarcie występował o narodowe i socjalne prawa Białorusinów. Był też wydawcą „Mużyckiej prawdy” – pierwszej gazety po białorusku. Został stracony 22 marca 1864 roku na Placu Łukiskim w Wilnie.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)