Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 10:57

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku upamiętniającym przywódcę powstania 1863-64 roku odsłoniętym dwa lata temu w Mostowlanach. W tym roku do białoruskiej młodzieży studiującej w Polsce, która od kilku lat odwiedza to miejsce, dołączyli też mieszkańcy tej miejscowości.

- Pierwszy raz przyjechaliśmy, gdy powstał program stypendialny nazwany imieniem Konstantego Kalinowskiego i rozpoczęliśmy w Polsce studia. W Warszawie w tym czasie powstała też Białoruska Narodowa Pamięć, którą kieruje od początku Anatol Michnawiec. I to właśnie on był inicjatorem naszych wyjazdów tutaj. Przedtem dla młodzieży białoruskiej, to miejsce było nieznane – mało kto wiedział, gdzie są Mostowlany i jak tu dojechać – powiedział jeden z uczestników wydarzenia Alaksiej Trubkin.

Konstanty Kalinowski był przywódcą Powstania Styczniowego na Białorusi i Litwie i jako jeden z pierwszych otwarcie występował o narodowe i socjalne prawa Białorusinów. Był też wydawcą „Mużyckiej prawdy” – pierwszej gazety po białorusku. Został stracony 22 marca 1864 roku na Placu Łukiskim w Wilnie.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)