Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Źródło: belapan.by / 2017-02-13, 10:47

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze Rosji. Aleksijewicz poinformowała, że podjęcie takiej decyzji jest spowodowane wyrzuceniem z PEN Clubu rosyjskiego pisarza i dziennikarza Siarhieja Parchomienki, który był jednym z podpisantów listu do Władimira Putina w sprawie uwolnienia osadzonego w rosyjskim więzieniu ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

- Taki strach wśród rosyjskich pisarzy, jaki widzę dzisiaj, można porównać tylko do strachu z czasów stalinowskich. Zarząd organizacji dosłownie liże buty władzy, a wynika to zwykłej bojaźliwości. W rosyjskim PEN Centrum zatracone zostały wszystkie wyższe ideały twórców tej organizacji. Zapomniano, że pisarze są nie tylko od pisania, ale i dla niesienia dobra i pomagania – oświadczyła laureatka literackiego Nobla z 2015 roku.

Na wykluczenie z organizacji Parchomienki zareagowali też rosyjscy pisarze – jej szeregi opuścili: Borys Akunin, Aleksandr Iliczewski i poeta Lew Rubinsztejn.

Swiatłana Aleksijewicz należała do rosyjskiego PEN Clubu od 1995 roku. Od 1989 roku jest w szeregach białoruskiego PEN Clubu.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)