Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Źródło: belapan.by / 2017-02-13, 10:47

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze Rosji. Aleksijewicz poinformowała, że podjęcie takiej decyzji jest spowodowane wyrzuceniem z PEN Clubu rosyjskiego pisarza i dziennikarza Siarhieja Parchomienki, który był jednym z podpisantów listu do Władimira Putina w sprawie uwolnienia osadzonego w rosyjskim więzieniu ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

- Taki strach wśród rosyjskich pisarzy, jaki widzę dzisiaj, można porównać tylko do strachu z czasów stalinowskich. Zarząd organizacji dosłownie liże buty władzy, a wynika to zwykłej bojaźliwości. W rosyjskim PEN Centrum zatracone zostały wszystkie wyższe ideały twórców tej organizacji. Zapomniano, że pisarze są nie tylko od pisania, ale i dla niesienia dobra i pomagania – oświadczyła laureatka literackiego Nobla z 2015 roku.

Na wykluczenie z organizacji Parchomienki zareagowali też rosyjscy pisarze – jej szeregi opuścili: Borys Akunin, Aleksandr Iliczewski i poeta Lew Rubinsztejn.

Swiatłana Aleksijewicz należała do rosyjskiego PEN Clubu od 1995 roku. Od 1989 roku jest w szeregach białoruskiego PEN Clubu.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)