Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

18 osób ukaranych za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 10:34

30 października w Swisłoczy białoruscy demokratyczni działacze uczcili Dzień Pamięci Powstańców 1863 roku składając kwiaty przy pomnikach Kastusia Kalinouskaha i Romualda Traugutta. Odwiedzili też miejscowość Jakuszouka, gdzie znajdował się rodzinny majątek Kalinouskich. Akcja, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób zakończyła się bez zatrzymań, ale jej przebieg był rejestrowany na kamery przez funkcjonariuszy milicji. I od kilku miesięcy trwają rozprawy sądowe nad jej uczestnikami. W dniu dzisiejszym kara 525 rubli została nałożona na przewodniczącego ruchu „O Wolność” Jurasia Hubarewicza.

- Wszystkie rozprawy nad uczestnikami tej akcji są cynicznym sposobem prześladowania przez władze ludzi, którzy szanują historię swojej ojczyzny. Jak można karać ludzi, którzy odwiedzają historyczne miejsca pamięci? Wszystkie te wezwania do sądów i finansowe kary uważam za totalne nieporozumienie i absurd – skomentował sytuację Hubarewicz.

W połowie grudnia sąd w Grodnie ukarał w tejże sprawie grodzieńskich obrońców praw człowieka Uładzimira Chilmanowicza, Wiktara Sazonawa i Siarhieja Wieramiejankę. Administracyjne kary zostały nałożone na społecznych działaczy z Brześcia, Wołkowyska, Mostów, Słonimia i Swisłoczy – ogółem do tej pory ukarano 18 osób.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)