Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Stanisłau Ramanczuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-10-10, 12:35

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych spotkań naukowcy, działacze społeczni, politycy dyskutowali nad zagadnieniami dotyczącymi między innymi sytuacji politycznej oraz ekonomicznej Białorusi i państw Centralnej i Wschodniej Europy. Doroczne sympozjum pozwoliło naukowcom podsumować wyniki swoich prac za ostatni rok i, poprzez wymianę doświadczeń i obserwację, zaplanować swe dalsze działania. Jak podkreślił w przemówieniu na zakończenie kongresu jego organizator Andrej Kazakiewicz – impreza pozwala na rozszerzenie zainteresowania Białorusią międzynarodowej społeczności.

- Kongres pomaga zorientować się w temacie zmian w różnych dziedzinach życia białoruskiego społeczeństwa. Udział w nim jest platformą do rozwoju socjologicznych i humanistycznych nauk. Jego wartość jest tym większa, gdyż na Białorusi ani Akademia Nauk, ani inna państwowa instytucja nie organizuje podobnego przedsięwzięcia – powiedział białoruski naukowiec, socjolog Alaksiej Łastouski.

Już tradycyjnie w sobotę wieczorem zostały wręczone nagrody za najlepszą naukową publikację z lat 2014-2015 w trzech nominacjach: historia, nauki humanistyczne i socjologia. Jedną z laureatek została Anna Engelking z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk za książkę „Kołchoźnicy. Antropologiczne studium tożsamości wsi białoruskiej przełomu XX i XXI wieku”.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Białoruscy opozycjoniści w Sejmie RP

Gośćmi dzisiejszego posiedzenia komisji spraw zagranicznych byli przedstawiciele białoruskich środowisk opozycyjnych oraz dziennikarskich. Tematem spotkania była ostatnia fala masowych (...)

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)