Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-09-07, 12:45

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa się w latach 30 ubiegłego wieku w Rakowie – miasteczku leżącym tuż przy polsko-sowieckiej granicy. Ta kultowa białoruska rok-opera powróciła na scenę po 20 latach od swego debiutu. Wśród wykonawców widzowie zobaczyli szóstkę znakomitych artystów i pierwszoplanowych postaci spektaklu, którzy brali udział w mińskiej premierze w 1997 roku: Lawon Wolski, Kasia Kamockaja, Zmicier Wajciuszkiewicz, Weranika Kruhłowa, Alaksandr Pomidorau i Siarhej Achramowicz. Wspierały ich dwa białoruskie zespoły „Apple Tea” oraz „Aquarelle Quartet”.

Pomysłodawcą i producentem spektaklu był niezależny kanał TV Biełsat. Jego dyrektorka Agnieszka Romaszewska-Guzy otwierając wydarzenie powiedziała:

- „Narodny Albom” był dla naszej redakcji ogromnym wyzwaniem i dużym sprawdzianem. Uważam, że trzeba spróbować wystawić spektakl w białoruskiej stolicy. Nie można go odrywać od widowni dla której został stworzony.

Na koncert przyjechało kilkuset gości z Białorusi. Byli wśród nich znani politycy, między innymi: Mikałaj Statkiewicz, Stanisłau Szuszkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau.

Telewizja Biełsat w sylwestrową noc pokaże spektakl na swoim kanale. A w eterze naszego radia 8 września można będzie wysłuchać reportaż „Narodny Albom. 20 lat”.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Białoruscy opozycjoniści w Sejmie RP

Gośćmi dzisiejszego posiedzenia komisji spraw zagranicznych byli przedstawiciele białoruskich środowisk opozycyjnych oraz dziennikarskich. Tematem spotkania była ostatnia fala masowych (...)

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)