Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-09-07, 12:45

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa się w latach 30 ubiegłego wieku w Rakowie – miasteczku leżącym tuż przy polsko-sowieckiej granicy. Ta kultowa białoruska rok-opera powróciła na scenę po 20 latach od swego debiutu. Wśród wykonawców widzowie zobaczyli szóstkę znakomitych artystów i pierwszoplanowych postaci spektaklu, którzy brali udział w mińskiej premierze w 1997 roku: Lawon Wolski, Kasia Kamockaja, Zmicier Wajciuszkiewicz, Weranika Kruhłowa, Alaksandr Pomidorau i Siarhej Achramowicz. Wspierały ich dwa białoruskie zespoły „Apple Tea” oraz „Aquarelle Quartet”.

Pomysłodawcą i producentem spektaklu był niezależny kanał TV Biełsat. Jego dyrektorka Agnieszka Romaszewska-Guzy otwierając wydarzenie powiedziała:

- „Narodny Albom” był dla naszej redakcji ogromnym wyzwaniem i dużym sprawdzianem. Uważam, że trzeba spróbować wystawić spektakl w białoruskiej stolicy. Nie można go odrywać od widowni dla której został stworzony.

Na koncert przyjechało kilkuset gości z Białorusi. Byli wśród nich znani politycy, między innymi: Mikałaj Statkiewicz, Stanisłau Szuszkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau.

Telewizja Biełsat w sylwestrową noc pokaże spektakl na swoim kanale. A w eterze naszego radia 8 września można będzie wysłuchać reportaż „Narodny Albom. 20 lat”.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)