Bialorus.pl na Facebook
Wydarzenia :: artykuł

Białoruski dziennikarz ofiarą zamachu w Kijowie

Staś Dederka

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-07-20, 13:14

W centrum Kijowa w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w samochodzie zginął znany białoruski dziennikarz Pawieł Szaramiet. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Chmielnickiego i Franko, gdy samochód przejechał kilkadziesiąt metrów od miejsca zamieszkania dziennikarza. Auto było własnością szefowej „Ukraińskiej Prawdy” Ołeny Prytuły. Generalny prokurator Ukrainy Jurij Łucenka potwierdził, że śmierć dziennikarza jest wynikiem zamachu. Oświadczył, że on i jego służby zrobią wszystko dla wyjaśnienia zabójstwa i ujęcia osób które tego dokonały. Ukraińskie media donoszą, że Prytuła i Szaramiet skarżyli się, że są śledzeni.

- Jestem w szoku od tego co się wydarzyło dzisiejszego poranka. Śmierć Pawła to ogromna strata dla dziennikarstwa. Trudno na razie stwierdzić co było powodem zamachu. Samochód należał do szefowej „Ukraińskiej Prawdy”, a Paweł tam pracował. Można więc przypuszczać, że akt terroru jest związany z jego pracą. Mam nadzieję, że dowiemy się prawdy – skomentował śmierć kolegi przewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Andrej Bastuniec.

Pawieł Szaramiet miał 44 lata. W swej dziennikarskiej karierze pracował w białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej telewizji. Był założycielem opozycyjnego portalu internetowego „Biełaruskij partyzan” i współautorem książki „Przypadkowy prezydent”. W 1998 roku za reportaż z białorusko-litewskiej granicy został skazany przez białoruski sąd na dwa lata więzienia w zawieszeniu na rok. Od pięciu lat mieszkał w Kijowie, gdzie pracował w „Ukraińskiej Prawdzie” i w radiu „Wiesti”. Osierocił dwójkę dzieci.

Wróć do :: Wydarzenia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Wydarzenia :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)