Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Rada Społeczno-Konsultacyjna przy Administracji Prezydenta wznowi działalność w maju

Źródło: BGD / 2010-02-08, 14:24

Posiedzenia Rady Społeczno-Konsultacyjnej przy Administracji Prezydenta, której funkcjonowanie zostało zawieszone w listopadzie 2009 roku, mogą zostać wznowione w maju bieżącego roku. Taka informacja została podana 22 stycznia w trakcie pierwszej rundy konsultacji z udziałem członków Rady.

Z członkami Rady Społeczno-Konsultacyjnej w piątek spotkał się szef Administracji Prezydenta Uładzimir Makiej, który kieruje pracami organu konsultacyjnego. W listopadzie roku ubiegłego Uładzimir Makiej wydał oświadczenie, w którym poinformował o tymczasowym zawieszeniu działalności Rady. Time out kierownik prezydenckiej administracji wyjaśnił „atakami na Radę Społeczno-Konsultacyjną” ze strony niektórych członków organu konsultacyjnego.

W trakcie pierwszej rundy zgłoszono kilka wniosków zmierzających do polepszenia efektywności pracy Rady.

- Zaproponowałem bardziej profesjonalne podejście do pracy Rady i stworzenie grup roboczych, które byłyby odpowiedzialne za przygotowanie kilku dokumentów. Przygotowane dokumenty można byłoby kierować do rządu w celu podjęcia konkretnych decyzji – poinformował o istocie swego wniosku redaktor naczelny „BDG. Diełowaja Gazieta” Piotr Marcau. Zaproponował on również organizowanie konferencji prasowych po każdym posiedzeniu Rady w celu bardziej szerokiego przedyskutowania problemów rozpatrywanych przez członków Rady.

Członkowie Rady Społeczno-Konsultacyjnej przy Administracji Prezydenta powinni jeszcze zebrać się dwa razy na konsultacje, w których trakcie będzie przyjęta końcowa decyzja o losach organu konsultacyjnego. Istota sprawy polega na tym, że w pierwszej rundzie konsultacji uczestniczyła tylko część członków Rady – w zasadzie przedstawiciele sektora niepaństwowego. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych miesięcy odbędą się dwie rundy konsultacji, po których okaże się czy Rada wznowi swoją pracę.

 

Informacja „BDG”:

Rada Społeczno-Konsultacyjna przy Administracji Prezydenta była stworzona na początku 2009 roku. W jej skład weszło 29 osób, wśród których są ekonomiści, szefowie masmediów, organizacji biznesowych i inne znane społeczeństwu osoby. W statucie Rady napisano, że jest ona organem „utworzonym w celu omawiania najbardziej ważnych problemów życia społeczno-politycznego kraju i wypracowania niezbędnych decyzji”.

W 2009 roku Rada Społeczno-Konsultacyjna przy Administracji Prezydenta odbyła trzy posiedzenia. Pierwsze odbyło się 6 lutego i poświęcone było sprawom proceduralnym. Drugie, w końcu kwietnia, dotyczyło następstw kryzysu finansowo-gospodarczego. W czerwcu 2009 roku odbyło się trzecie posiedzenie Rady, na którym rozpatrywano stan i możliwości reformowania systemu penitencjarnego.

Na listopad zaplanowano czwarte posiedzenie, które miało dyskutować na temat ordynacji wyborczej. Jednak w listopadzie szef Administracji Prezydenta Uładzimir Makiej wydał oświadczenie o czasowym zawieszeniu pracy Rady, w wyniku czego planowane posiedzenie nie odbyło się. Według „BDG”, realną przyczyną zawieszenia pracy Rady było to, że poszczególni członkowie Rady, wśród których byli członkowie opozycji, bardzo negatywnie wypowiadali się na łamach prasy o pracy organu konsultacyjnego.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)