Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Białorusini odrzucają gwałtowne formy protestów politycznych

Źródło: Radio Racja / 2010-02-08, 12:49

Białoruski Instytut Badań Strategicznych przedstawił wyniki sondażu „Socjalne kontrakty w Białorusi”. Socjolodzy przeprowadzili ankietę wśród zwykłych pracowników, emerytów, przedsiębiorców i urzędników i doszli do wniosku, że Białorusini odrzucają gwałtowne formy protestów politycznych. Tylko 4 procenty obywateli gotowych jest do udziału w akcjach politycznych.

Białorusini odrzucają polityczne formy protestów w warunkach kryzysu gospodarczego i są skłonni do przystosowania się do sytuacji oraz liczą na siebie samych. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Białoruski Instytut Badań Strategicznych wśród czterech grup społeczeństwa białoruskiego: pracowników najemnych, emerytów, przedsiębiorców i urzędników.

- Najbardziej pasywną część społeczeństwa stanowią ludzie zależni od państwa – mówi ekonomista Kirył Hajduk. – Z jednej strony są to emeryci, a z drugiej — pracownicy sfery budżetowej. Ci ludzie nie czują się pewnie na rynku pracy, nie są pewni swoich umiejętności poza swoim miejscem pracy. Dlatego też przyjmują zasady gry proponowane przez państwo. Państwo ze swej strony pewne rzeczy gwarantuje, w szczególności pracę, minimalne dochody i z kolei wymaga od nich lojalności.

Wyniki badań pokazały, że większość Białorusinów za wiele od życia nie wymaga, zadowala się minimalnym poziomem życia. Do uczestnictwa w akcjach protestu gotowych jest tylko 4 procenty Białorusinów.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)