Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Akcje protestu „nie darmozjadów”

foto: Siarhiej Hapon

foto: Siarhiej Hapon

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-17, 12:46

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji w Mińsku zebrało się ponad 3000 tysiące protestujących. Przeszli oni od stacji metra Akademia Nauki ulicą Surhanawa do parku Banhlalor. Stacja metra została zamknięta, a w okolicy zauważono wzmocnione oddziały milicji, samochody-więźniarki i transportery z armatkami wodnymi. W Mohylewie na niesankcjonowanej pikiecie w centrum miasta zebrało się według danych milicji ponad trzysta, a według niezależnych obserwatorów ponad pięćset osób, które trzymały w rękach plakaty i transparenty z hasłami wyrażającymi sprzeciw Dekretowi nr 3. W Grodnie akcja protestu przyciągnęła około 800 osób.

- Protest w Grodnie odbywa się bez zgody władz. Kilkaset osób przeszło z miejsca zbiórki, z parku Gilberta na plac Lenina. Są teraz przy budynku miejskiego komitetu wykonawczego. Wyszła do nich urzędniczka Zoja Kulesz – osoba, która nie wydała zgody na dzisiejszą akcję. Ludzie krzyczą: „Hańba!” i „Żywie Biełaruś!”. Wśród protestujących jest coraz więcej młodzieży. Milicja jest obecna, ale nie interweniuje, a ogranicza się do rejestrowania na wideo przebiegu mityngu – relacjonuje nasz korespondent Jakub Suszczyński.

Wszystkie trzy akcje miały charakter pokojowy i odbywały się bez incydentów. Tuż po zakończeniu demonstracji we wszystkich trzech miastach doszło do milicyjnych, czasem bardzo brutalnych, zatrzymań. Najwięcej osób – kilkadziesiąt – zostało osadzonych w aresztach w stolicy. Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” informuje o ośmiu zatrzymanych w Mohylewie i co najmniej pięciu w Grodnie.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)