Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-15, 11:07

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej pracy. Konferencja została zorganizowana przez niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przy współpracy ze szwedzkim Instytutem Medialnym FOJO. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk dziennikarskich z Litwy, Azerbejdżanu, Armenii, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Obecni byli: przedstawiciel OBWE ds. wolności słowa Ajdar Batogarow i  dwie niezależne deputowane do parlamentu Białorusi, Hanna Kanapacka i Alena Anisim. Gościem pierwszego dnia była laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz.

- Dzisiaj przeszkodą w funkcjonowaniu wydawnictw są nie tylko urzędy państwowe, milicja czy organy podatkowe. Weszliśmy i pracujemy w gospodarce rynkowej. Nasz produkt jest towarem takim samym jak produkty wytworzone w fabryce traktorów lub każdej innej. Istnieje na niego zapotrzebowanie, to przetrwamy. Nie będzie zainteresowania danym tytułem, gazetą, telewizją czy audycją radiową – znikamy z rynku. Trzeba więc szukać pomysłów w sąsiednich krajach i nawet daleko-daleko za granicą, trzeba uczyć się i korzystać z ich doświadczenia – powiedział redaktor naczelny „Narodnaj Woli” Josif Siaredzicz.

Przedstawiciele organizatora podsumowując sytuację na Białorusi zauważyli, że w ostatnim roku mniej było zatrzymań i represji względem dziennikarzy, ale prawo medialne jest w dalszym ciągu jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.  

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)