Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Protest w obronie Kuropat

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-24, 14:10

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku dziesiątek tysięcy ofiar stalinowskich represji. Protest zorganizowali działacze Młodego Frontu BNF, którzy na powstającym placu budowy pełnią całodobowe dyżury. Dzisiaj odbyło się tam zebranie mieszkańców okolicznych bloków, którzy też sprzeciwiają się budowie w strefie ochronnej wokół miejsca narodowej pamięci.

- Wspólnymi wysiłkami udało nam się na jakiś czas wstrzymać prace. Robimy co możemy, ale bez pomocy mieszkańców nie uda nam się doprowadzić do całkowitego powstrzymania budowy. Złożyliśmy doniesienie do prokuratury, Ministerstwa Kultury i do miejskiego komitetu wykonawczego i mamy nadzieję, że prace do momentu wyjaśnienia zostaną wstrzymane – powiedział lider Młodego Frontu Zmicier Daszkiewicz.

Przypomnijmy, że w nocy z 22 na 23 luty, na pełniących straż obrońców Kuropat dokonano rozbójniczego napadu – ponad 10-osobowa grupa uzbrojonych w kije młodych ludzi pobiła młodofrontowców. Został zniszczony namiot i zerwana biało-czerwono-biała flaga. Napastnicy wykrzykiwali hasła: „Chwała Rosji” i „biała rasa”. Na palcu budowy, od początku protestu, dochodzi do przepychanek i starć między pracownikami a młodzieżowymi działaczami.

 

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)