Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Białoruski dziennikarz ofiarą zamachu w Kijowie

Staś Dederka

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-07-20, 13:14

W centrum Kijowa w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w samochodzie zginął znany białoruski dziennikarz Pawieł Szaramiet. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Chmielnickiego i Franko, gdy samochód przejechał kilkadziesiąt metrów od miejsca zamieszkania dziennikarza. Auto było własnością szefowej „Ukraińskiej Prawdy” Ołeny Prytuły. Generalny prokurator Ukrainy Jurij Łucenka potwierdził, że śmierć dziennikarza jest wynikiem zamachu. Oświadczył, że on i jego służby zrobią wszystko dla wyjaśnienia zabójstwa i ujęcia osób które tego dokonały. Ukraińskie media donoszą, że Prytuła i Szaramiet skarżyli się, że są śledzeni.

- Jestem w szoku od tego co się wydarzyło dzisiejszego poranka. Śmierć Pawła to ogromna strata dla dziennikarstwa. Trudno na razie stwierdzić co było powodem zamachu. Samochód należał do szefowej „Ukraińskiej Prawdy”, a Paweł tam pracował. Można więc przypuszczać, że akt terroru jest związany z jego pracą. Mam nadzieję, że dowiemy się prawdy – skomentował śmierć kolegi przewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Andrej Bastuniec.

Pawieł Szaramiet miał 44 lata. W swej dziennikarskiej karierze pracował w białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej telewizji. Był założycielem opozycyjnego portalu internetowego „Biełaruskij partyzan” i współautorem książki „Przypadkowy prezydent”. W 1998 roku za reportaż z białorusko-litewskiej granicy został skazany przez białoruski sąd na dwa lata więzienia w zawieszeniu na rok. Od pięciu lat mieszkał w Kijowie, gdzie pracował w „Ukraińskiej Prawdzie” i w radiu „Wiesti”. Osierocił dwójkę dzieci.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)