Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Czarnobylski Szlak 2016

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-04-27, 11:01

W stolicy Białorusi odbyła się tradycyjna akcja upamiętnienia 30 rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Do udziału w demonstracji zapraszali ekolodzy, działacze społeczni i politycy. Do komitetu organizacyjnego tegorocznego Czarnobylskiego Szlaku weszli przedstawiciele Partii BNF, Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, Ruchu „Za Wolność”, Zielonych i organizacji pozarządowych, a honorową przewodniczącą została białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz. Prawie tysiąc osób uczestniczących w akcji, pod biało-czerwono-białymi sztandarami, zaprotestowało przeciwko budowie elektrowni atomowej w Astraucy na Grodzieńszczyźnie. Na transparentach dominowały hasła przestrogi przed atomowym zagrożeniem: „Astrawiec to drugi Czarnobyl”, „Czarnobyl się nie skończył – katastrofa trwa”, „NIE rosyjskiemu atomowemu zagrożeniu”.

Według biorącego udział w przemarszu lidera ruchu „Za Wolność” Alaksandra Milinkiewicza, Białoruś nie odrobiła pracy domowej po katastrofie w 1986 roku:

- W temacie Czarnobyla i następstw katastrofy nie ma żadnego dialogu między władzą i społeczeństwem. A gdy nie mówi się prawdy, to za społecznym przyzwoleniem powstaje elektrownia w Astraucy. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest sposób jej budowy z wykorzystaniem rosyjskich, niesprawdzonych technologii – nasze społeczeństwo ma być znowu poddane eksperymentowi – powiedział polityk.

Mimo, że władze stolicy zezwoliły na akcję i zaakceptowały trasę i harmonogram, to w miejscu wieńczącego przemarsz mityngu, milicja ustawiła bramki z wykrywaczami metalu i osiem stołów do szczegółowej kontroli, przez które musiałby przejść każdy z prawie tysiąca uczestników. W związku z tym organizatorzy postanowili zrezygnować z mityngu, kończąc akcję minutą milczenia i złożeniem kwiatów przy tablica upamiętniającej ofiary katastrofy w Czarnobylu.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)