Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Protesty przedsiębiorców w centrum Mińska i Grodna

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-02-17, 13:15

W Mińsku na plac Październikowy przyszło około tysiąca drobnych przedsiębiorców z różnych regionów Białorusi. Zebrani domagali się wycofania rozporządzenia prezydenta nr 222, które wprowadza obowiązek posiadania dodatkowych certyfikatów na produkty przemysłu lekkiego sprowadzane z obszaru Unii Celnej.

Do wyjścia na plac Październikowy wezwał przedstawiciel handlarzy Aleś Makajeu, którego poparli działacze opozycji: m.in. były więzień polityczny i kandydat w wyborach prezydenckich Mikałaj Statkiewicz, szef ruchu "O państwowość i niepodległość Białorusi" Uładzimir Niaklajeu i lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

W czasie wystąpienia Niaklaeju wyraził przekonanie, że „reżim boi się ludzi niezależnych gospodarczo, bo stworzenie klasy średniej w sposób niechybny prowadzi do demokracji”. Labiedźka oświadczył zaś, że problemy handlarzy nie są tylko ich problemami, gdyż cała polityka gospodarcza władz zabrnęła w ślepą uliczkę. Labiedźka zaproponował, aby mityngi na placu Październikowym odbywały się w każdy poniedziałek, aż do pozytywnego rozwiązania problemu i zmiany politycznego i ekonomicznego kursu obranego przez władze kraju.  

Protestujący przyjęli rezolucję, w której domagają się niezwłocznego odwołania dekretu oraz spotkania z prezydentem w celu „obiektywnej oceny sytuacji i wypracowania sposobów jej rozwiązania”.

W Grodnie na spontaniczną akcję protestu przyszło około 200 handlowców. Zebrali się pod budynkiem Miejskiego Komitetu Wykonawczego. Do protestujących wyszedł przewodniczący Komitetu Mieczysłau Hoj, który grzecznie wysłuchał zebranych, ale żadnej pomocy nie obiecywał twierdząc, że problemy handlarzy nie leżą w kompetencjach władz miejskich czy wojewódzkich.

Obydwie akcje zostały zorganizowane bez zgody władz miejskich, ale nie doszło do zatrzymań.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Re: Protesty przedsiębiorców w centrum Mińska i Grodna
#1 — Zelislaw
(2.151.186.***) — 2016-09-22, 12:08

Na powyzszym zdjeciu przedstawieni sa bardzo mlodzi przedsiebiorcy co swiadczy ze mlodzi ludzie tam nie boja sie tam podejmowac wyzwania a koszty otworzenia biznesu musza byc na tyle niskie ze sie to oplaci. Co do Demokracji,wprost przeciwnie nie czyni ona czlowieka wolnym a zaleznym,jest to slowo tak elastyczne jak ilosc pieniedzy potrafiaca zmienic poglady ludzkie.Najwazniejsze by Panstwo nie ograniczalo prywatnego sektora biznesowego szczegolnie malych firm,ktore w rzeczy samej sa stymulatorami duzych panstwowych spolek.Bo jak wiemy male firmy sa niekiedy o wiele bardziej kreatywne niz duze posiadajace strategie biznesu ,ktorej to kurczowo sie trzymaja.To bylo na terenie Panstwa,co do importu I eksportu wszystko powinno sie odbywac pod nadzorem Panstwa co ewntualnie zabezpieczy obywateli I zniecheci przyszlych oszustow.

Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)