Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-01-05, 11:20

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów handel jest znacznie ograniczony, a niektóre centra handlowe zostały zamknięte całkowicie.  Na największym targowisku w Mińsku – „Żdanowicze” – zamkniętych jest 95 procent stoisk z artykułami przemysłowymi, AGD i odzieżą. Podobna sytuacja jest w Witebsku, Brześciu, Homlu, Rogaczowie, Nowopołocku, Lidzie, Mołodecznie, Borysowie i w innych białoruskich miastach.

- Praca, handel, biznes zgodnie z dekretem nr 222 jest niemożliwa. Nic nam nie dały i nie dadzą przesunięcia terminów wprowadzenia w życie jego postanowień. Dokumenty, które przedstawiamy do potwierdzenia dla naszych rosyjskich kontrahentów nie są przez nich akceptowane. A handel towarem bez certyfikatów oznacza ogromne kary – powiedziała Iryna Jackiewicz z Witebska.

Od nowego roku w życie wszedł prezydencki dekret nr 222, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania certyfikatów na każdą partie towarów sprowadzoną z Rosji. Certyfikat można uzyskać na dwa sposoby: albo potwierdzając rosyjską certyfikację, albo oddając do ekspertyzy w specjalnych ośrodkach co najmniej 5 egzemplarzy danego produktu. Zdaniem przedsiębiorców w rosyjskich hurtowniach, gdzie kupują towar, żadne certyfikaty nie są wydawane, a w rosyjskich przepisach brak jest podobnego uregulowania.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)