Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Rondo upamiętniające Bieżeństwo 1915

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-17, 12:15

Rondo znajdujące się na Trasie Generalskiej u zbiegu ulic Generała Andersa i I Armii Wojska Polskiego w Białymstoku upamiętni tragiczne dla prawosławnej ludności Podlasia wydarzenie z 1915 roku.

Decyzję o nadaniu nazwy Pamięci Bieżeństwa przyjęli białostoccy radni w czasie ostatniej w tym roku sesji, a jej inicjatorem był radny z Forum Mniejszości Podlasia Sławomir Nazaruk.

- W społeczeństwie pamięć o wydarzeniach sprzed dokładnie 100 lat jest ciągle żywa. Exodus w głąb Rosji dotknął przede wszystkim Białorusinów. Ale razem z nimi jechali też Polacy z Mazowsza, z ziemi łomżyńskiej, z Podlasia, a także Ukraińcy z Chełmszczyzny – powiedział Sławomir Nazaruk.

Historycy szacują, że w bieżeństwo wyruszyło około 3 miliony ludzi, z czego najwięcej z terenów guberni grodzieńskiej obejmującej tereny dzisiejszego województwa podlaskiego. Ludzie uciekali ze strachu przed okrucieństwem, często wyimaginowanym, zbliżającej się armii niemieckiej, która latem 1915 roku przerwała linię niemiecko-rosyjskiego frontu w okolicach Warszawy i posuwała się na wschód.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)