Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

Wital Siamaszka

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-10, 13:45

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października tego roku. Można tam nim znaleźć ponad 80 audio- i wideo-wywiadów z ofiarami represji, dokumenty oraz zdjęcia związane ze zbrodniami czasów stalinowskich. Zostały one zebrane przez 12 wolontariuszy na przeciągu 8 lat.

- Bardzo długo zastanawialiśmy się nad nazwą dla naszej inicjatywy. Początkowo miało to być Muzeum Komunistycznych Represji. Genialną nazwą byłoby Muzeum Ofiar Ludobójstwa, ale takie już ma Wilno. Głównym celem naszej inicjatywy, oprócz zachowania tych tragicznych wydarzeń w pamięci następnych pokoleń, jest stworzenie ekspozycji, która w przyszłości może stać się prawdziwym muzeum – powiedział koordynator projektu Uładzimir Bahacz.

W czasie prezentacji z wykładami wystąpili historycy: Ihar Kuźniacou i Alaksandr Ważałouski, a bard Ihar Mielnikau zaśpiewał najbardziej znane swoje utwory.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)