Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-09, 14:18

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Wśród odznaczonych znalazł się profesor, historyk i działacz mniejszości białoruskiej w Polsce Oleg Łatyszonek:

- Dla mnie ważne jest nie tylko to, że otrzymałem medal. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do spotkania ludzi, z którymi kiedyś współpracowałem, z którymi siedziałem w więzieniu. Jest to taki świąteczny dzień, gdy możemy powspominać o tych nie łatwych, ale ważnych, czasach.

Oleg Łatyszonek od 1981 roku działał w NSZZ „Solidarność” Region Białystok. W czasie stanu wojennego zajmował się kolportażem Biuletynu Informacyjnego „Solidarności”, pisał też artykuły do czasopism drugiego obiegu. W kwietniu 1982 roku został aresztowany, a w grudniu warunkowo zwolniony.

Medale Wolności i Solidarności są przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Akcje protestu „nie darmozjadów”

W Dniu Konstytucji na ulice trzech białoruskich miast wyszły tysiące ludzi, którzy zechcieli zaprotestować przeciwko podatkowi dla bezrobotnych. Na dozwolonej przez władze akcji (...)

„Media Białorusi: wyzwania i szanse”

W Mińsku zakończyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji prawnej i ekonomicznej w sferze medialnej, a także zachowaniu i rozwoju standardów dziennikarskiej (...)

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)