Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Protest studentów w Mińsku

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-04, 13:27

Studenci Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu zorganizowali pokojową akcję „Miłość i Solidarność”. Przed budynkiem uczelni zebrała się prawie setka studentów, którzy sprzeciwiają się postanowieniu administracji uniwersytetu dotyczącej wprowadzenia od przyszłego roku opłat za powtórne przystępowanie do egzaminów i odpracowywania nieobecności na zajęciach. Domagają się też powołania Rady studentów z prawdziwego zdarzenia, która miałaby realny wpływ na to co odbywa się na uczelni.

Według obecnych na akcji przedstawicieli Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” akcja wywołała bardzo duże „zainteresowanie” milicji – na trzech studentów przypadał jeden funkcjonariusz. Protest był rejestrowany na wideo, a najbardziej aktywni uczestnicy zostali spisani.

- Tym razem obyło się bez zatrzymań. Milicjanci zastosowali inną taktykę - łamiąc prawo spisywali dane osobiste studentów. Tłumaczyli, że robią to dla „osobistych rozmów” – powiedział obecny na akcji Uładzimir Andryjenka z „Wiasny”.

Po około dwóch godzinach protestujący rozeszli się. Zaplanowane spotkanie z rektorem uczelni Siarhiejem Abłamienką nie odbyło się – z rana, na stronie internetowej uczelni pojawił się komunikat o przełożeniu spotkania na bliżej nieokreślony termin.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)