Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Wasil Parfiankou otrzymał ukraińskie obywatelstwo

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-11-12, 11:49

Były więzień polityczny, od kilkunastu miesięcy walczący z prorosyjskimi separatystami w Donbasie,  Wasil Parfiankou otrzymał ukraińskie obywatelstwo. Poinformował o tym dowódca ochotniczego batalionu, w którym walczy Parfiankou – Mykoła Kochanowski. „Białoruski ochotnik po złożeniu dokumentów został wezwany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, gdzie pytano go, dlaczego nie może wrócić na Białoruś. Parfiankou wytłumaczył, że obecnie na Białorusi są przeciwko niemu prowadzone dwie sprawy – za działalność opozycyjną i za najemnictwo. SBU wysłało zapytanie do białoruskiego KGB, które te fakty potwierdziło. W rezultacie Parfiankou otrzymał ukraińskie obywatelstwo”.

Wasil Parfiankou zaczął działalność opozycyjną w 2003 roku, gdy razem z innymi aktywistami ochraniał Kuropaty – miejsce masowego pochówku ofiar stalinowskiego terroru pod Mińskiem. W 2010 roku został aresztowany po brutalnie rozbitej powyborczej demonstracji i został skazany na cztery lata więzienia. Został ułaskawiony przez Łukaszenkę, ale za opozycyjną działalność odsiedział kilka krótszych wyroków, jakoby łamiąc zasady prewencyjnego nadzoru prewencyjnego. W 2014 roku, po wyjściu z więzienia wyjechał na Ukrainę.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)