Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Białorusini emigrują na Litwę

Źródło: Biełorusskaja Diełowaja Gazieta / 2010-03-01, 21:49

Według danych litewskiego departamentu migracji, obywatele Białorusi często starają się o pozwolenie na pobyt czasowy na Litwie. W konsulacie białoruskim na Litwie potwierdzono, że Białorusini wyjeżdżają na Litwę w poszukiwaniu większych zarobków.

W ubiegłym roku Białorusini złożyli 2560 wniosków na otrzymanie pozwolenia na pobyt czasowy na Litwie. Ogólna ilość starających się o pozwolenie na pobyt czasowy na Litwie w ubiegłym roku wyniosła 10 tysięcy osób.

„Składający wnioski na pobyt czasowy na Litwie najczęściej liczą na większe zarobki. Jeżeli Litwinowi zarobek w wysokości 300-400 euro jeszcze niedawno wydawał się niewielki, to dla Białorusinów są to duże pieniądze” – powiedziała konsul Białorusi na Litwie Luda Klejmienowa.

Według niej, najczęściej do pracy na Litwie z Białorusi przyjeżdżają kierowcy dużych ciężarówek i robotnicy budowlani. W porównaniu z rokiem 2008 ilość Białorusinów starających się o pozwolenie pobytu czasowego zmniejszyła się w 2009 roku niemal dwukrotnie.

W pozaprzeszłym roku obywatele Białorusi złożyli ponad 5 tysięcy podań, w minionym 2560. Spadek ilości starających się o pobyt czasowy w konsulacie białoruskim wytłumaczono kryzysem i wysokim poziomem bezrobocia na Litwie. Z takimi wyjaśnieniami zgodni są również przedstawiciele litewskiego departamentu migracji.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)