Bialorus.pl na Facebook
Publikacje :: artykuł

Eseje Vaclava Havla po białorusku

Źródło: budzma.by / 2014-10-21, 10:49

W niezależnym białoruskim wydawnictwie „Łohvinau” ukazał się zbiór wybranych esejów czeskiego dysydenta, pisarza, ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech Vaclava Havla. Książka nosi tytuł „Życie w prawdzie” i jest dziewiątą pozycją w serii „Czeska literatura”. Przekład utworów na język białoruski zrobili  Julia i Siarhiej Smatraczenki, a wstępem opatrzył Lavon Barszczeuski.

Czytelnik znajdzie w książce siedem programowych esejów Havla (między innymi: „Siła bezsilnych”, „Historia i totalitaryzm”, „Słowo o słowie”), Deklarację Karta 77, której jednym z rzeczników był Vaclav Havel, jego przemówienia z czasów piastowania urzędu prezydenta, a także wiadomości biograficzne.

Prezentacja książki odbędzie się 24 października w Mińsku, w galerii “Ў”. W prezentacji weźmie udział ambasador Republiki Czeskiej Milan Ekert, a w programie sceniczne czytanie jednoaktowego dramatu z 1978 roku „Protest”. Początek imprezy o 18:00, wstęp wolny.

Wróć do :: Publikacje :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Publikacje :: najnowsze artykuły

Statut CEOP-B

STATUT STOWARZYSZENIA Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś     Rozdział I Postanowienia ogólne   §1 Stowarzyszenie o nazwie Centrum (...)

Uładzimir Niaklajeu - „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”

Niezwykle trafiona mieszanka śmiechu i goryczy po białorusku W zasadzie należy to raczej do rzadkości, kiedy poeta, zaczynający pisać prozę okazuje się być również utalentowanym (...)

Alaksandr Kraucewicz - „Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Wydawnictwo „Biblioteka Grodzieńska” wzbogaciła rynek czytelniczy kolejną książką, wydając pracę znanego grodzieńskiego historyka Alesia Kraucewicza pt. „Historia (...)