Bialorus.pl na Facebook
Publikacje :: artykuł

„Żywot człowieka rozbrojonego” w „Arche”

Wasil Krokwa

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-08-11, 10:21

Ukazał się nowy, piąty w tym roku, numer niezależnego intelektualnego czasopisma „Arche”. Tym razem redakcja postanowiła zmienić formułę wydania i opublikowała najciekawsze polemiczne materiały, które w ostatnich miesiącach zostały do niej nadesłane.

- Nowy numer nie ma konkretnego tematycznego bloku. Podzieliśmy go na dwie części: literacka i historyczna. Większość tego numeru zajmuje powieść obyczajowa Sergiusza Piaseckiego „Żywot człowieka rozbrojonego”. Jest to jego jeden z pierwszych utworów, w którym opisany jest los zdemobilizowanego żołnierza wojny polsko-bolszewickiej. Utwór zawiera wiele wątków autobiograficznych – poinformował redaktor czasopisma Aleś Paszkiewicz.

W nowym „Arche” warto przeczytać polemiczny tekst Julii Karalowaj, która prowadzi dyskusję z badaczami stalinowskich represji w Białorus. Czasy Powstania Styczniowego, to temat artykułu historyka Cimafieja Akudowicza. W numerze znajdziemy też teksty poświęcony różnym aspektom II wojny światowej, a także zachowaniu narodowej spuścizny.

Wróć do :: Publikacje :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Publikacje :: najnowsze artykuły

Statut CEOP-B

STATUT STOWARZYSZENIA Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś     Rozdział I Postanowienia ogólne   §1 Stowarzyszenie o nazwie Centrum (...)

Uładzimir Niaklajeu - „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”

Niezwykle trafiona mieszanka śmiechu i goryczy po białorusku W zasadzie należy to raczej do rzadkości, kiedy poeta, zaczynający pisać prozę okazuje się być również utalentowanym (...)

Alaksandr Kraucewicz - „Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Wydawnictwo „Biblioteka Grodzieńska” wzbogaciła rynek czytelniczy kolejną książką, wydając pracę znanego grodzieńskiego historyka Alesia Kraucewicza pt. „Historia (...)