Bialorus.pl na Facebook
Publikacje :: artykuł

W Mińsku ukazał się zbiorek wierszy Januka Daraszkiewicza

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-07-31, 11:09

Mińskie wydawnictwo „Knihazbor” wydało pierwszy zbiór wierszy poety z Białostocczyzny Januka Daraszkiewicza (1890-1943). Wydanie zatytułowane „Markotnyja zorki” („Markotne gwiazdy”) zostało przygotowane, opatrzone słowem wstępnym i komentarzem, a także sfinansowane przez Siarhieja Czyhryna ze Słonimia.

Z okazji ukazania się książki, Czyhryn powiedział, że jest to swego rodzaju odkrycie zapomnianego nazwiska w białoruskiej literaturze i kulturze początku XX wieku. Dodał, że wiersze Daraszkiewicza były wysoko oceniane przez klasyka białoruskiej literatury Maksima Bahdanowicza:

„Daraszkiewicz urodził się w 1890 roku we wsi Mieleszki koło Gródka. Zginął na terytorium Rosji w 1943 roku w czasie II wojny światowej. W 1909 roku w „Naszaj Niwie” został wydrukowany jego pierwszy wiersz i do 1914 roku, regularnie, jego utwory były tam drukowane. Pisał Daraszkiewicz pod różnymi pseudonimami: W.Karszun, Januk D., Januk D-icz. Wierszy, które znalazły się w książce pochodzą z różnych drukowanych, archiwalnych źródeł. Najwięcej z nich zachowało się w rękopisach znajdujących się w bibliotece Akademii Nauk Litwy.”

Wróć do :: Publikacje :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Publikacje :: najnowsze artykuły

Statut CEOP-B

STATUT STOWARZYSZENIA Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś     Rozdział I Postanowienia ogólne   §1 Stowarzyszenie o nazwie Centrum (...)

Uładzimir Niaklajeu - „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”

Niezwykle trafiona mieszanka śmiechu i goryczy po białorusku W zasadzie należy to raczej do rzadkości, kiedy poeta, zaczynający pisać prozę okazuje się być również utalentowanym (...)

Alaksandr Kraucewicz - „Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Wydawnictwo „Biblioteka Grodzieńska” wzbogaciła rynek czytelniczy kolejną książką, wydając pracę znanego grodzieńskiego historyka Alesia Kraucewicza pt. „Historia (...)