Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Przedstawiciel rządu Niemiec przeprasza Białorusinów za zbrodnie

foto: Bundesarchiv

foto: Bundesarchiv

Źródło: Polska Agencja Prasowa / 2015-05-05, 11:43

Przedstawiciel rządu Niemiec Gernot Erler poprosił Białorusinów o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Niemcy zamordowali 2,5 mln mieszkańców Białorusi.

"W imieniu rządu niemieckiego i swoim własnym proszę o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez Niemców na Białorusi i chylę czoło przed ofiarami" - powiedział Erler w poniedziałek w Mińsku.

Polityk SPD, który sprawuje funkcję koordynatora ds. kontaktów ze społeczeństwami Rosji, Azji Centralnej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego, uczestniczył w obradach Międzynarodowej Organizacji Spotkań i Oświaty.

Erler przypomniał, że niemieccy okupanci zniszczyli 9 tys. białoruskich miast i wiosek oraz że zamordowali 2,5 mln Białorusinów - ponad jedną czwartą całej populacji. Dziennikarzom powiedział, że jest pierwszym przedstawicielem rządu, który wykonał taki gest pod adresem Białorusinów.

Gernot Erler jest najwyższym rangą niemieckim politykiem od 2010 roku, który odwiedza Białoruś. W programie ma zarówno rozmowy z przedstawicielami władzy, jak i spotkanie z opozycją.

Białoruś należy do grona krajów objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego, jednak ze względu na naruszenia praw człowieka przez władze w Mińsku UE ograniczyła kontakty z tym krajem.

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)