Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Brześć - hotel na miejscu klasztoru

Źródło: rp.pl / 2015-04-01, 13:06

Władze białoruskiego Brześcia rozważają budowę hotelu na ruinach kompleksu klasztornego bernardynów.

Mer Brześcia w trakcie spotkania ze studentami miejscowego uniwersytetu imienia Puszkina powiedział, że prawdopodobnie zaproponuje sprzedaż lub przekazanie ruin budowli. Jedyny warunek, jaki stawia się nabywcy, to zachowanie bryły budynku i jej zdobień. W środku mógłby powstać jednak hotel.

Klasztor Bernardynów został zbudowany w 1750 roku. Po rozbiorach Rzeczypospolitej Brześć znalazł się w granicach imperium rosyjskiego, a klasztor przekazano na potrzeby wojska. Z czasem popadł w ruinę. Ostatnio teren klasztoru posprzątali - w czynie społecznym - miejscy urzędnicy.

Jeśli plany władz Brześcia się powiodą, będzie to już drugi w ostatnich latach na Białorusi przypadek przekazania obiektu sakralnego na potrzeby turystyki. W Mińsku w roku ubiegłym otwarto już bowiem Hotel Monastyrski, na bazie byłego kościoła św. Józefa i klasztoru bernardynów. Hotel powstał mimo protestów niektórych wiernych.

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)