Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Belarus Press Photo 2014 w Warszawie

Źródło: wolnabialorus.pl / 2015-03-17, 10:17

Inicjatywa Wolna Białoruś zaprasza na wystawę białoruskiej fotografii prasowej BELARUS PRESS PHOTO 2014!

Białoruscy fotoreporterzy są podglądaczami, dokumentującymi życie współczesnej Białorusi. Konkurs fotografii prasowej Belarus Press Photo 2014 pozwala zajrzeć w białoruską rzeczywistość przez dziurkę od klucza i przekonać się, że stereotypowa opinia: „tam się nic nie dzieje” nie ma nic wspólnego z prawdą. Kadry z życia codziennego i ważnych dla społeczeństwa wydarzeń odsłaniają dynamiczny i wielowymiarowy portret tego kraju i jego mieszkańców.

Belarus Press Photo to otwarty niezależny konkurs fotografii prasowej na Białorusi. Zdjęcia nominowane są w kilku kategoriach, wzorowanych na konkursie World Press Photo (zdarzenia, życie codzienne, tradycje, sztuka i rozrywka, przyroda, portret, fotografia mobilna, sport). Konkurs jest organizowany od 2009 roku przez białoruskich fotoreporterów przy wsparciu portalu fotograficznego ZNYATA. W ciągu czterech lat stał się znaczącym wydarzeniem w branży mediów i środowisku fotografików na Białorusi.

W składzie jury V edycji konkursu znaleźli się: Wasilij Fiedosienko (Reuters, Białoruś), Maarten Koets (zastępca dyrektora konkursu World Press Photo, Holandia), Jonas Staselis (Klub Fotografii Prasowej, Litwa), Paul Hansen (laureat World Press Photo 2013, Szwecja) Donald Weber (VII Photo Agency, Kanada), Aleksandr Ziemlaniczenko (Associated Press, Rosja), Rafal Milach (Sputnik Photos, Polska).

Do udziału w konkursie dopuszczeni są zarówno dziennikarze profesjonalni, jak i fotoreporterzy poruszający w swoich pracach tematy społeczne. W 2014 roku po raz pierwszy w historii konkursu nie przyznano grand prix, choć konkurencja była spora – 93 uczestników nadesłało ponad 2000 prac. Wśród laureatów znaleźli się fotograficy z 11 miast Białorusi (Mińska, Grodna, Dzierżyńska, Krewa, Baranowicz, Żodina, Stołbców, Witebska, Brześcia, Baranowicz i Słucka), pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.

Wystawa: 25 marca – 01 kwietnia 2015; wernisaż: 25 marca godz. 19:00

Miejsce: Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa

Organizator: Inicjatywa Wolna Białoruś we współpracy z Belarus Press Photo i Towarzystwem Białoruskim w Krakowie

Partnerzy: Klub Inteligencji Katolickiej, Białoruski Dom w Warszawie, Fundacja Europejska Białoruś, Ruch Solidarności "Razem"

Patronat medialny: Belsat TV

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)