Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Przemyt papierosów w przęśle mostu i na tratwie

Źródło: belsat.eu / 2015-03-03, 11:49

Nielegalny ładunek ponad 185 tysięcy paczek papierosów o wartości ponad 2 milionów złotych przejęli w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. Kontrabandę ukryto we wnętrzu 20-tonowego przęsła mostu, który przewożony był z Moskwy do Polski.

Z dokumentów przedstawionych przez 33-letniego białoruskiego kierowcę scanii na polskich numerach wynikało, że wiezie on z Rosji do Polski żelbetowe przęsło mostu.

Jednak obraz rentgenowski, znajdującego się w naczepie przęsła nie pozostawiał wątpliwości – w jego wnętrzu ukryta była tytoniowa kontrabanda. Aby wydobyć papierosy z 20-tonowej konstrukcji trzeba było użyć specjalistycznego dźwigu. W osłoniętych styropianem i drewnianymi płytami otworach funkcjonariusze znaleźli ponad 185 tysięcy paczek białoruskich papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 2 miliony złotych.

Wszczęto postępowanie karne, nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę zarekwirowano. Teraz celnicy ustalają, skąd dokładnie pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt na taką skalę zatrzymanemu Białorusinowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ale przemycają również Polacy. Białoruscy celnicy z przejścia granicznego w Pieszczatce pod Brześciem skonfiskowali w lutym dwa należące do obywateli polskich samochody, w których wykonano schowki na przemycane papierosy. W ten sposób rozstali się ze swoimi pojazdami właściciele isuzu troopera i volskwagena transportera. Każdy z nich usiłował wwieźć do kraju po15 kartonów papierosów. Czujni funkcjonariusze znaleźli je pod tapicerką drzwi, w nadkolach, a nawet w desce rozdzielczej jednego z aut.

Dotkliwie są więc karani nawet „detaliści”, ale w żaden sposób nie można nazwać tak przemytników spod Grodna, którzy usiłowali przemycić na Litwę jeszcze większą partię papierosów niż ta zatrzymana przez Polaków w Budzisku. Sposób przerzutu też był kreatywny, chociaż w tamtych okolicach wcale nie nowy. 375 kartonów, czyli 187500 paczek papierosów marki „Fest” przemytnicy starali się przeprawić na specjalnie skonstruowanej tratwie. Zainteresowali się nią pogranicznicy, gdy płynęła z prądem Niemna ku litewskiej granicy. Była to największa partia nielegalnego towaru spławiana Niemnem w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)