Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Łukaszenki przygody z PR-em

Plac Niezależności w Mińsku
wikipedia.org

Plac Niezależności w Mińsku wikipedia.org

Źródło: Press / 2010-03-01, 15:23

Marcowy Press, opisując zjawisko country brandingu (zajmuje się traktowaniem państwa jako osobnej marki i zwiększaniem jej wartości), dużo miejsca poświęca opisowi Białorusi i jej zabiegom w tej nowej dziedzinie PR.

„Na temat Białorusi w 2009 roku w brytyjskiej telewizji ukazało się kilkaset materiałów” – pisze Press i od razu zapewnia, że stało się tak nieprzypadkowo. Białoruś od kilku lat współpracuje z firmą Bell Pottinger, która na podstawie umowy kreuje jej wizerunek na arenie międzynarodowej.

Materiały ukazujące się na temat Białorusi za sprawą Bell Pottinger przedstawiają Białoruś jako kraj atrakcyjny inwestycyjnie i ciekawy turystycznie. W ramach kampanii do Białorusi trafiło wiele wizyt studyjnych brytyjskich dziennikarzy, którzy trafiali do miejsc atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym, i zapoznawali się z najciekawszymi bogactwami białoruskiej natury.

W prasie brytyjskiej pojawiły się wywiady z prezydentem, premierem, zorganizowano Białoruskie Forum Ekonomiczne i Inwestycyjne w Londynie. Powstał poradnik dla inwestorów InvestBelarus. Relacje o Białorusi w mediach brytyjskich według danych, na które powołuje się Press, osiągnęły wartość 2,7 milionów dolarów.

Mimo to, i pomimo innych sukcesów, które przyniosła kampania, Aleksander Łukaszenka wypowiedział umowę agencji Tima Bella. Jak twierdzi Press, uznał on, że na tej kampanii najwiecej skorzystali jego przeciwnicy (prawdopodobnie wewnętrzni – przyp.bialorus.pl). Po tym doświadczeniu prezydent Białorusi nie zezwolił na zatrudnienie agencji PR na potrzeby rządu. Zatrudnił specjalistów z USA, którzy pracują wyłącznie dla niego.

 

(cały artykuł w papierowym wydaniu magazynu Press).

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)