Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Ambasada Polski: TB i ONT kłamią

TB

TB

Źródło: Nasza Niwa / 2010-02-28, 13:09

Ambasada RP w Mińsku 26 lutego wydała specjalny komunikat w sprawie nieprawdziwych i fałszywych informacji upowszechnianych przez białoruskie państwowe stacje telewizyjne.

Rzecz dotyczy wiadomości telewizyjnych w oficjalnej Telewizji Białoruskiej. W materiałach o Związku Polaków na Białorusi pojawiły się informacje o zamiarach oderwania i przyłączenia do Polski całych konkretnych regionów Białorusi jako terytoriów wschodnich. Poinformowano również o braku w Polsce szkół dla mniejszości białoruskiej, o polonizacji i prześladowaniu mniejszości białoruskiej w Rzeczpospolitej. Mówiąc o „polonizacji” i „prześladowaniach” przez władze polskie białoruskiej mniejszości narodowej użyto terminu „etnocyd” (metodyczne i zaplanowane niszczenie kultury zawojowanych ludów)

– zapewne analogicznie do terminu „genocyd” (ludobójstwo).

„Ta informacja wyraźnie nie odpowiada rzeczywistości – podkreśla ambasada. – Za komentarz niech posłuży informacja, że obecnie w Polsce działa 20 szkół podstawowych, 14 gimnazjów i kilka liceów, w których wykładany jest język białoruski”.

Ambasada ma również pretensje do stacji telewizyjnej ONT.

„Publikacja materiałów polemicznych jest dopuszczalna i mieści się w granicach etyki dziennikarskiej, jednak podanie nieprawdziwej informacji albo kontekstualnie wątpliwej jest nie tylko złym obyczajem, lecz przestępstwem w świetle prawa białoruskiego. Szereg nieprawdziwych danych podanych do publicznej wiadomości można było bez trudu sprawdzić” – podkreślono w komunikacie.

„Z wielkim niepokojem i żalem przyjmujemy antypolską kampanię propagandową w państwowej telewizji białoruskiej i oceniamy ją jako zły kierunek w dialogu między naszymi państwami” – czytamy w zakończeniu komunikatu dla prasy.

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Propaganda
#1 — Leszek
(217.172.24*.**) — 2010-03-02, 10:51

Nie jestem specjalnie zaskoczony. Propaganda na takim poziomie -to przypomina najgorsze wzorce.

Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)