Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Obrońcy praw człowieka spodziewają się wzmocnienia represji

Aleś Bialacki

Aleś Bialacki

Źródło: Radio Racja / 2010-02-08, 11:57

Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka Aleś Bialacki uważa, że 2010 rok będzie „dosyć ciężki”: planowane są bowiem dwie wielkie kampanie polityczne — wybory do samorządów lokalnych wiosną i początek kampanii prezydenckiej jesienią.

„A praktyka w naszym kraju jest taka, że jeżeli życie społeczne staję się bardziej aktywne, rośnie ilość represji ze strony władz. Dlatego uważamy, że problem represji aktywistów, ograniczenia praw obywatelskich i wolności masmediów wystąpi z całą ostrością” – oświadczył Bialacki.

Obrońcy praw człowieka gotowi są do obserwowania sytuacji, oceniania wydarzeń i  odbywających się procesów – podkreślił on.

Przewodniczący Białoruskiego Komitetu Helsińskiego (BKH) Aleh Hułak również uważa, że obrońcy praw człowieka w 2010 roku będą mieli ręce pełne roboty. „Nie sądzę, by ten rok był prosty. Wybory zawsze wywołują aktywizację pracy służb specjalnych. Nie oczekuję, że postęp na drodze liberalizacji będzie szybszy, natomiast nie będzie prostych stosunków z Rosją. A to będzie skłaniać władze do większej współpracy z Europą” – powiedział Aleh Hułak. „Wyzwań będzie wiele, ale posiadamy mechanizmy obrony praw człowieka i  te mechanizmy będziemy wykorzystywać” – podkreślił lider BKH.

Przewodniczący organizacji Prawna Pomoc dla Ludności (Ukraina) Aleh Wołczak uważa, że 2010 rok „nie będzie szczególnie radosnym” dla obrońców praw człowieka. „Nie spodziewam się liberalizacji, lecz „dokręcania śruby” w związku z nadchodzącymi wyborami. Nie jest tajemnicą, że Łukaszenka planuje kandydowanie na kolejną kadencję, dlatego liberalizacja w gospodarce, polityce, w sektorze społecznym nie jest mu potrzebna. Nie zostanie zarejestrowana żadna partia polityczna, ani organizacja obrony praw człowieka. One  są niebezpieczne dla władzy, ponieważ pracują z ludźmi w terenie” – informuje BiełaPAN.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)