Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

Adam Zawalnia

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-02, 13:51

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane cztery osoby zajmujące się działalnością w różnych sferach życia. Laureaci, to osoby odważne, ofiarne, uczciwe i oddane Ojczyźnie, podkreśliła szefowa portalu charter97.org Natalla Radzina:

- Nagrodzony dziennikarz „Naszaj Nivy” Jahor Marcinkiewicz na ostatnich tzw. parlamentarnych wyborach wykrył i ujawnił fałszerstwa na ogromną skalę. Ekonomista Leanid Złotnikau od lat obiektywnie i realnie naświetla to co się dzieje w białoruskiej gospodarce. Wadzim Kabanczuk zgodnie z hasłem „Za wolność waszą i naszą” walczy jako ochotnik na wschodzie Ukrainy. Muzyk Ihar Waraszkiewicz, to gwiazda białoruskiej sceny muzycznej, z którego postawy i twórczości śmiało mogą brać przykład inni przedstawiciele kultury.

Na zakończenie ceremonii odbył się koncert Ihara Waraszkiewicza. Wśród osób wręczających nagrody byli między innymi: działacz polskiej opozycji w czasach PRL Zbigniew Bujak i prezes Fundacji Ośrodka Karta Zbigniew Gluza, a także kandydat na prezydenta w wyborach na Białorusi Andrej Sannikau. Od 2013 roku nagroda za obronę praw człowieka nosi imię jednego z liderów białoruskiego Odrodzenia – Wiktara Iwaszkiewicza.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)