Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

Pawieł Hienadzicz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:25

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego dekretu osoby, które nie pracują są zobowiązane do płacenia specjalnego podatku, który potocznie jest nazywany „podatkiem od pasożytnictwa”. W skład komitetu organizacyjnego protestu weszli przedstawiciele dziewięciu partii i organizacji społecznych.

- Rozpoczynamy od ogłoszenia oficjalnej nazwy marszu. W akcjach wezmą udział nie tylko członkowie naszych organizacji, ale spodziewamy się, że przyłączą się do nich tysiące zwykłych obywateli, którzy nie mają związku z żadnymi partiami. Widzimy, jak wielkie jest niezadowolenie wywołane tym dekretem – powiedział jeden z przedstawicieli komitetu organizacyjnego, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

Organizatorzy planują przeprowadzenie szeregu akcji protestacyjnych we wszystkich regionach Białorusi, a 15 marca – ogólnokrajowy protest. W tej chwili trwa zbiórka podpisów pod petycją do władz Białorusi o skasowanie dekretu. Petycję można podpisać w biurach niezależnych związków zawodowych i w internecie, a także w czasie trwających akcji na ulicach większości białoruskich miast.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)