Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Staś Dederka

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-05-20, 13:45

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W uroczystościach wezmą też udział przedstawiciele innych białoruskich organizacji praw człowieka, a także dyplomaci i przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Centrum „Wiasna” od 13 lat działa na Białorusi bez państwowej rejestracji – w 2003 roku Sąd Najwyższy z powodu udziału działaczy „Wiasny” w monitorowaniu wyborów prezydenckich cofnął organizacji pozwolenie na działalność.

- Rozpoczęliśmy pracę po brutalnym rozpędzeniu przez siły rządowe „Czarnobylskiego Szlaku” w kwietniu 1996 roku. Pomagaliśmy ofiarom represji i ich rodzinom. I niestety cały czas mamy co robić, gdyż sytuacja w dziedzinie praw człowieka na Białorusi jest nadal bardzo trudna – poziom nacisków i represji wobec demokratycznego społeczeństwa wciąż pozostaje stabilnie mocny – powiedział szef organizacji, były więzień polityczny Aleś Bialacki.

W szerokim spektrum działań organizacji są: ochrona praw człowieka, pomoc prawna i materialna obywatelom, edukacja prawna i oświatowa, rejestracja przypadków łamania praw człowieka, obserwacja wyborów, obserwacja systemu penitencjarnego, kampania na rzecz zniesienia kary śmierci.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)