Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-02-17, 13:34

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 lutego mają odbyć się eliminacje do tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”. Ilona Karpiuk-Dąbrowska wizę otrzymała, a do współpracownika naszego radia zatelefonowała pracownica Konsulatu RB w Białymstoku i poprosiła, aby zabrał on swoje dokumenty. Jeżeli tego nie zrobi, w jego paszporcie po raz kolejny pojawi się pieczątka „Zakaz wjazdu”.

- W czasie poprzednich pobytów na Białorusi problemów z prawem nie miałem. Jedyny incydent to mandat po wprowadzeniu na Białorusi systemu płatnych dróg. Został on terminowo uregulowany i nikt więcej nie informował mnie o naruszeniu z mojej strony białoruskiego prawodawstwa. Teraz o przyczynach odmowy w otrzymaniu wizy nie zostałem poinformowany – powiedział Dąbrowski.

Dziennikarz składał wniosek o wyrobie jednorazowej wizy na podstawie zaproszenie społecznej organizacji Stowarzyszenie Białorusinów Świata „Baćkauszczyna”.

Poprzednie odmówiono Dąbrowskiemu wjazdu na Białoruś, gdy w październiku 2013 roku wybierał się do Mińska na Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad”. W czerwcu 2015 roku dziennikarz nie został wpuszczony na terytorium Białorusi w pierwszym dniu funkcjonowania ruchu bezwizowego na przejściu granicznym Białowieża-Piererow.  

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)