Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-02-17, 13:34

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 lutego mają odbyć się eliminacje do tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”. Ilona Karpiuk-Dąbrowska wizę otrzymała, a do współpracownika naszego radia zatelefonowała pracownica Konsulatu RB w Białymstoku i poprosiła, aby zabrał on swoje dokumenty. Jeżeli tego nie zrobi, w jego paszporcie po raz kolejny pojawi się pieczątka „Zakaz wjazdu”.

- W czasie poprzednich pobytów na Białorusi problemów z prawem nie miałem. Jedyny incydent to mandat po wprowadzeniu na Białorusi systemu płatnych dróg. Został on terminowo uregulowany i nikt więcej nie informował mnie o naruszeniu z mojej strony białoruskiego prawodawstwa. Teraz o przyczynach odmowy w otrzymaniu wizy nie zostałem poinformowany – powiedział Dąbrowski.

Dziennikarz składał wniosek o wyrobie jednorazowej wizy na podstawie zaproszenie społecznej organizacji Stowarzyszenie Białorusinów Świata „Baćkauszczyna”.

Poprzednie odmówiono Dąbrowskiemu wjazdu na Białoruś, gdy w październiku 2013 roku wybierał się do Mińska na Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad”. W czerwcu 2015 roku dziennikarz nie został wpuszczony na terytorium Białorusi w pierwszym dniu funkcjonowania ruchu bezwizowego na przejściu granicznym Białowieża-Piererow.  

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

Karta’97 wręczyła nagrody im. Wiktara Iwaszkiewicza

W Warszawie odbyło się wręczenie Narodowej nagrody za obronę praw człowieka imienia Wiktara Iwaszkiewicza. Ustanowioną przez inicjatywę Karta’97 w 1998 roku nagrodą zostały uhonorowane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)