Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-17, 12:09

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” broniącej praw osadzonych w białoruskich zakładach karnych.

„Skazanie Michaiła Żamczużnaha jest bezpodstawne i motywowane politycznie. Uważamy, że pozbawienie wolności zostało dokonane z naruszeniem prawa do uczciwego procesu, gwarantowanego przez Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.

Skazanie odbyło się na podstawie sprowokowanych przez władze działań, a więc nie zgodnych z prawem, a okres czy warunki pozbawienia wolności są nieproporcjonalne do czynu, za jaki osoba ta została skazana”, napisali białoruscy obrońcy paw człowieka. Pod listem podpisali się między innymi: Aleś Bialacki, Aleh Hułak, Jelena Tankaczowa, Ina Kulej, Tacciana Rawiaka, Żanna Litwina.

Obrońcy praw człowieka i działacze społeczni uważają, że konieczne jest natychmiastowe wznowienie postępowania sądowego przy zachowaniu prawa do sprawiedliwego procesu.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)