Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-04, 13:18

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści – Wiktar Sazonau i Eduard Dmuchouski zostali uznani winnymi udziału w „nielegalnym zgromadzeniu”. Sąd ukarał ich grzywnami w wysokości 10 tzw. stawek bazowych (około 500 złotych).

-  Ja w ten dzień oddawałem cześć bohaterom narodowym, a na to pozwolenie władz nie jest potrzebne. Świadkami na rozprawie byli milicjanci, którzy cały czas powtarzali, że niosłem zakazaną biało-czerwono-białą flagę. Więc ich pytam: „Czy aby na pewno zakazana? Pokażcie mi ustawę, akt prawny, w którym jest to zapisane”. Ani milicjanci, ani sąd, tego uczynić nie potrafili – powiedział Eduard Dmuchouski.

Grodzieńscy demokratyczni działacze podkreślają, że milicyjne protokoły zostały sfałszowane – napisano w nich, że 31 października obaj oskarżeni byli obecni w Swisłoczy i Jakuszoucy. W rzeczywistości uczestniczyli tylko w uroczystości przy pomniku Kastusia Kalinouskaha w Swisłoczy.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)