Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Skarga członka Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-10-29, 14:16

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Wiktar Parfionienka złożył skargę do Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Powodem takiego kroku był fakt, że białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych siedmiokrotnie odmówiło dziennikarzowi uzyskania akredytacji, a odwołania i skargi do sądów wszystkich instancji zostały odrzucone. Skarga dokumentująca historię walki Parfionienki o prawo do wykonywania zawodu liczy kilkadziesiąt stron:

- Jest to taki moralny krok mający na celu pokazanie naszym władzom, że powinny się liczyć  ze mną jako obywatelem Białorusi. Obywatelem, który ma pewne prawa: w tym prawo na otrzymanie, gromadzenie, wytwarzanie i rozpowszechnianie produkcji medialnych i informacji. Może też, dzięki tej skardze, ministerstwo zacznie przestrzegać międzynarodowe prawo i pakty, które Białoruś podpisała na długo przed tym, jak urzędnicy rozpoczęli pracę na swoich wygodnych stanowiskach.

W złożenia skargi dziennikarza wspomagali prawnicy Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Grodzieński dziennikarz idzie szlakiem dziennikarki „Narodnaj Voli” Maryny Koktysz, której skarga trafiła do Komitetu Praw Człowieka ONZ. We wrześniu ubiegłego roku Komitet uznał, że odmowa jej akredytacji była złamaniem norm międzynarodowego prawa.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)