Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Kara grzywny dla dziennikarki współpracującej z Białoruskim Radiem Racja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-29, 14:10

25 tzw. jednostek bazowych czyli 4,5 miliona białoruskich rubli – taki wymiar kary został orzeczony przez sąd rejonowy w miejscowości Hłybokaje wobec niezależnej dziennikarki Tacciany Smotkinaj. Dziennikarka została oskarżona o współpracę z zagranicznym środkiem masowej informacji i o „nielegalny wyrób i rozpowszechnianie produkcji medialnych”.

- Żadne moje tłumaczenia nie docierały do składu sędziowskiego. Z oskarżeniem i wyrokiem się nie zgadzam – Konstytucja daje każdemu obywatelowi prawo do zbierania informacji i dzielenia się nią – i będę się odwoływała od wyroku. Jestem dziennikarką-freelancerką i mogę współpracować z kim mi się podoba – powiedziała po wyjściu z sądu Smotkina.

Podstawą do zastosowania wobec niej artykułu 22.9 Kodeksu Wykroczeń stał się materiał „Pozytywne drogi w Hłybokim”, który w czerwcu znalazł się na portalu internetowym Białoruskiego Radia Racja.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)